Zdecyduj się na solidne blachy oraz stal

Blachy są jednym z w najwyższym stopniu kultowych oraz trwałych typów pokryć dachowych w Polsce. Pomimo swojej niezawodności nie są jednakże niezniszczalne. Dość częstym kłopotem związanych z ich użytkowaniem jest pojawianie się na dachach porostów, mchów i grzybów. Te pomimo tego z dachów zrealizowanych z blach trapezowych eliminuje się zdecydowanie łatwiej niż na przykład z dachówek ceramicznych albo cementowych. Aby pozbyć się mchów, porostów oraz grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie powierzchnię specjalistycznym płynem przeznaczonym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach trzeba spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego typu przedsięwzięcia wolno wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakże w wypadku jakichkolwiek wątpliwości prawidłowo jest poprosić o radę producenta, u którego zamawiało się blachy. Przy eliminowaniu porostów, trzeba zachować dobre środki ostrożności, ponieważ przeznaczone do tego substancje są wysoce toksyczne oraz szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z zazwyczaj zadawanych producentom pytań w kwestii blach trapezowych jest zapytanie o ich właściwy sposób montażu i magazynowania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – więcej na stronie obróbka skrawaniem. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (w najwyższym stopniu trzy do czterech tygodni od daty produkcji), wypada rozciąć opakowanie, w którym odnajdują się blachy i ustawić je pod nieznacznym skosem, aby umożliwić spływanie prawdopodobnym wodom opadowym.

Jeżeli zaś okres między produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, w owym czasie konieczne jest rozcięcie paczki, w której blachy zostały dostarczone przez producenta. Potem pomiędzy arkuszami należy umieścić listwy dystansowe, żeby umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi bezpośrednio na ziemi, a arkusze wypada gromadzić w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, żeby nie doprowadzić do zniszczenia blach poprzez działanie czynników środowiskowych.

Dodaj komentarz