Wsparcie psychiatry lub psychologa?

Pośród wielu lekarzy jacy funkcjonują aktualnie na stworzonym przez nas rynku leczniczym i jacy powinni nam służyć i pomagać, niezwykle ważną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie jednoczą się oni dobrze, a udanie się do takiego specjalisty graniczy z cudem, jeśli gra toczy się o wolę człowieka. W obecnych czasach w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, iż psychiatra powinien zajmować się jedynie ludźmi niezwykle chorymi, jacy cierpią na ostre zaburzenia osobowości. Zazwyczaj choroba psychiczna kojarzy się z ogromną marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi łączy zaburzenia psychiczne z nadzwyczaj poważnymi schorzeniami, które potrzebują hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Tymczasem okazuje się, że coraz więcej osób cierpi na różnorodnego rodzaju dokuczliwości, które potrzebują pomocy speców takich jak psycholog lub psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile jednakże pomoc psychologa oraz sesje u tego terapeuty stają się w ostatnim czasie modne, o tyle psychiatry ludzie najzwyczajniej w świecie się boją. Niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, iż w wielu wypadkach to właśnie on ma okazję bardziej pomóc. Większość osób twierdzi, że pomoc psychiatryczna jest przydatna wyłącznie w owym czasie, gdy psychoterapia zawodzi.

Jednak okazuje się, iż w wielu wypadkach optymalne wyniki daje równocześnie pomoc psychoterapeuty i psychiatry. Tutaj trzeba jednakże uściślić, czym obie te osoby się zajmują. Psychiatra to po prostu lekarz, który rozwiązuje kłopoty lecznicze. To właśnie ten profesjonalista ma prawo do przepisywania leków antydepresyjnych czy innych, jakie pomagają złagodzić objawy wielu schorzeń psychicznych czy też pod każdym względem te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta lub psycholog z kolei wspomaga pacjentom w zupełnie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia i stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie lub chęci do życia. Psycholog bierze tutaj pod uwagę też takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna czy środowiskowa i oddziaływanie wydarzeń z przeszłości. Tak wobec tego widać perfekcyjnie, iż psychiatra i psychoterapeuta powinni ze sobą kooperować.

Opinie od was

Dodaj komentarz