Wizyty i badania USG podczas ciąży

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Wypada pilnować kontrolnych badań zarządzanych przez lekarza prowadzącego i wykonywać je regularnie. Co miesiąc egzekwuje się morfologię krwi, i raz w miesiącu zrobić próbną analizę moczu. W okresie 24-26 tygodnia ciąży lekarz ma obowiązek skierować damę w ciąży na badanie analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozpuszczona glukozą. Pomaga ono w twierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, która wymaga od kobiety przyjmowania wielu lekarstw oraz zmiany diety.

Prócz tego około trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. i ewentualnie przed samym rozstrzygnięciem. Badanie USG polega na obserwacji płodu i określeniu jego parametrów i cykliczności rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu wypróbowania czy zarodek poprawnie się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi i wzrostu do okresu ciąży.

Następne badanie w czasie standardowej oraz prawidłowej ciąży realizuje się w 22 tygodniu ciąży, by obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce malucha, wtedy wolno też próbować opisać płeć dziecka, wypróbuj bilansdziecka.pl. Kolejne oraz niejednokrotnie już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu możemy określić wagę i ułożenia maluszka podczas porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub ewentualnie waga jest nazbyt obszerna, lekarz przygotowuje pacjentkę do porodu przez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, trzeba przeprowadzić badania przedporodowe zezwalające na przedwczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe oraz rozchodzą się w kierunku bioder oraz krzyża lub ewentualnie promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz bardziej regularne i trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Wypada wtenczas rozpocząć oceniać czas ich trwania oraz odstępy pomiędzy nimi.

Dodaj komentarz