Sztuka lekarska stosująca zioła – w jakim miejscu odnaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji farmaceutyków. Zioła uznano wtenczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, iż są niesłychanie niezdrowe i trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują stosowną sobie rangę we dzisiejszej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest stosować w przypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają bo tak drastycznych incydentalnych środków działania jak większość środków. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i dobitnie odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się niejednokrotnie, iż same zioła nie wystarczają i terapię należy wspomagać antybiotykami – w owym czasie rekomendujemy auto amnesia xxl. Polska jest krajem o nadzwyczaj bogatej i różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje bardzo wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomocne warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najpopularniejsze polskie zioła znajdują przeznaczenie również w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy bądź mieli i sprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw bądź także wiąże w pęczki oraz sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.

Dodaj komentarz