Schody – niezbędne w dowolnym piętrowym budynku

Organizując wybudowanie domu bądź mieszkania, w którym będą pionowe ciągi transportowe, zastanowić się należy na serio nad tym, komu zlecić wykonanie schodów. Jeżeli mają to być schody metaliczne, nie ma kłopotu z kupnem gotowych. Nie jest również większą filozofią dla firmy budowniczej wykonanie schodów betonowych lub też okładanych ceramicznymi płytkami, nawet jeżeli przewidziane są do ekspozycji zewnętrznej. Natomiast zrobienie schodów kamiennych bądź też drewnianych żąda na pewno ręki profesjonalnego i uczciwego fachowca.

Drewniane schody służyć mają przez dużo lat a nawet przez pokolenia, w następstwie tego nie ma sensu oszczędzać pieniędzy na surowcu do ich zrealizowania. Materiałem nadającym się na drewniane schody jest drewno twarde i odporne na ścieranie, a w takim razie pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, jesion.

Drzewo to jest droższe od drewna z drzew iglastych, ale niewątpliwie bardziej mocne. Surowiec powinien być również przesezonowany, a w związku z tym nie pochodzić ze świeżo ściętych drzew, ponieważ takie deski nadzwyczaj mocno „pracują”, co może prowadzić do spękań oraz wypaczeń stopni. Miejskie budownictwo wielokondygnacyjne sięga swoją tradycją do czasów średniowiecznych, kiedy tak właściwie pierzeje przy nadrzędnym rynku zabudowywane były jak najciaśniej, by maksymalnie wykorzystać przestrzenie placu. Powstawały wtedy wąskie i wysokie, przytulone do siebie kamieniczki, które do dziś urzekają nas swoją malowniczością. Wejścia do kamienicy zaakcentowane było często kamiennym portalem oraz takimiż schodami, natomiast konstrukcja dachu, stropów między kondygnacjami oraz schodów była drewniana.

Drewniane schody łączyły piętra i poddasza ciągnąc się w wąskich oraz ciasnych klatkach schodowych – sprawdź schody dywanowe zabiegowe. Początkowo były tylko z surowego drewna, później pokostowano je oraz malowano farbami olejnymi, jakkolwiek to już czas XIX wieku. Wykonane z grubych desek, poprzez wieki służyły swoim lokatorom oraz odwiedzającym ich ludziom. Między drewnianych stopni widać wyraziste wgłębienia i bruzdy zrobione tysiącami ludzkich stóp, ubranych w buty o rodzaju i fasonie zależnym od epoki, pory roku, majętności oraz płci posiadacza.

Dodaj komentarz