Rejestracja oraz tłumaczenia dowodów auta

Duża grupa z nas woli zakup samochodu używanego, lecz jednocześnie w trafnym stanie i o dużo tańszego niż pojazd z eleganckiego salonu. Decydując się na taką odmianę nabycia auta musimy posiadać świadomość, iż nie ciąży na nas obowiązek zaciemnienia kosztów podatku, zaległego państwu. Wypływa to stąd, że komis samochodowy zmuszony jest do uiszczania ryczałtu oraz jest w większości wypadków figurą fizyczną, będącą płatnikiem podatku od towaru i usług.

Chodzi tutaj o kultowy podatek VAT. Jeżeli dokonujemy zakupu samochodu u takiego oczywiście przedsiębiorcy, należy zwrócić uwagę, aby w umowie zakupu zawarta pozostała klauzula dotycząca tego, że koszta podatku spoczywają na sprzedającym, a nie na nas, jako nabywcach. Wtedy Urząd Skarbowy nie będzie domagał się od nas określonej kwoty oraz będziemy mogli rozważnie zarejestrować auto na siebie. Należałoby także zwrócić uwagę na fakt, że podczas takiej transakcji uda nam się nieco zaoszczędzić, ponieważ dwa procent wartości wozu pozostanie w opisującej nas oraz tak mocno nadszarpniętej kieszeni.

Czasami zdarza się tak, że zakupiony samochód notuje się na nazwiska dwóch jego właścicieli – wypróbuj pomoc na domenie internetowej Voal-lublin.pl. Wtenczas mamy do czynienia z współwłaścicielem naszego pojazdu. Nie świadczy to jednak, że każdy z oddzielna zobowiązany jest do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Blankiet PCC-3 wspólnie z aneksem PCC-3/A składa tylko jeden ze współwłaścicieli auta, we właściwym dla własnego punktu zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Jeśli posiadacze samochodu podlegają opodatkowaniu w dwóch rozmaitych urzędach, pozostawia się im szansę wyboru, co do kompletacji deklaracji. Taksa od nabycia wozu dalej wynosi 2% jego wartości rynkowej oraz dalej terminem obowiązującym jest okres czternastu dni, licząc od daty zawarcia umowy kupna. Nie należałoby zwlekać z załatwieniem formalności skarbowych, bo w kolejnej fazie działań mogą spotkać nas trudności w Wydziale Komunikacji oraz Rejestracji Pojazdów. Bez potwierdzenia zapłaty należnego podatku nie zdobędziemy zgody na zarejestrowanie auta na nasze nazwisko i pojazd nie pozostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Dodaj komentarz