Pióra dawniej oraz dzisiaj – zakup na prezent

Kiedy tak właściwie wyruszamy w podróż, należałoby zabrać ze sobą trochę niewielkich dodatków, które rozdamy miejscowej ludności. Takie podarki przydają się szczególnie w miejscach, gdzie jesteśmy w stanie spotkać tak oznaczanych dzikich, czyli plemiona, które opierają się jeszcze ucywilizowaniu. Nawet jednakże jeśli wykupujemy wyprawę w biurze podróży oraz będziemy mieszkać w elitarnym hotelu, należałoby do walizki spakować kilka drobnych akcesoriów związanych z Polską. Białe i czerwone długopisy, stereotypowe słodycze czy inne tego rodzaju rzeczy wspaniale nadadzą się na prezenty dla wszelkich, z jakimi zaprzyjaźnimy się na miejscu.

Są w stanie to być pracownicy hotelu czy też inni wczasowicze. Wymiana takich drobnych przedmiotów sprawi, że łatwiej będzie nam zdobyć innowacyjnych znajomych. Znikome prezenty przydadzą się również w czasie wycieczek fakultatywnych, w czasie których zwiedzać będziemy stereotypowe miejscowe wioski, osady na pustyni czy tego rodzaju miejsca. Tam najporządniej sprawdzą się cukierki, jakimi obdarujemy miejscowe dzieci. Uczynimy im tym okazałą radość. Już w dawnych czasach władcy przeróżnych państw, gdy przybywali w gościnę do swoich sąsiadów, odejmowali ze sobą bez liku podarków. Te królewskie prezenty typu pióra Parker miały w głównej mierze zademonstrować potęgę odwiedzających.

Oczywiście goszczący król nie mógł pozostać dłużny. Sam również przygotowywał w takim razie rzeczy, które miały być ofiarowane znamienitemu gościowi. Cały ceremoniał miał na celu przede wszystkim demonstrację siły i potęgi obu władców. Szło o pochwalenie się bogactwem, niemniej jednak także dobre uhonorowanie siebie nawzajem. Oczywiście im potężniejsi byli królowie, tym droższe były ofiarowywane przez nich prezenty. Specjalni dworzanie mieli za zadanie dbać o to, żeby właściwie dostosować upominki. Stąd także zdarzały się rzeczy nieszablonowe. Emirowie arabscy czy tureccy w wielu przypadkach przywozili ze sobą towary egzotyczne: kawę, marynaty, materiały a nawet wielbłądy. Z kolei podarki władców europejskich stanowiły w głównej mierze rodzime produkty: bursztyny i inne kosztowności, skóry zwierząt, tresowane niedźwiedzie. Od czasu do czasu obdarowywano się także relikwiami świętych.

Dodaj komentarz