Obuwie i ubranie – nadrzędne wybory alpinistów

Praca nóg stanowi istotny szczegół techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest w takim razie stosowanie poprawnego obuwia. Kiedyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali ulubiony rodzaj gumy, zapewniając właściwe tarcie oraz przy tym nie ścierającej się zanadto ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z słusznie ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane bądź plastikowe, z ciepłymi bucikami wewnątrz.

Wspinaczka na bazo zawiłych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie często przy braku stopni trzeba pracować nogami na tarcie użytkując wybrzuszane skały, potrzebuje kompletnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Z początku w użyciu były skórzane tak zwane klaterki, w następnej kolejności były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż szybko ścieralną gumą – więcej porad na domenie http://www.alpinistyka.pl/. Polepszenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z lepkiej gumy dla rozmaitych typów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe oraz chociaż częściowo chronić przed deszczem i wiatrem.

Najporządniej kiedy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową bądź wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, przynajmniej do pewnego stopnia.

Warto też zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie pomocny do wspinania się. W czasie przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te elementy oprzyrządowania i wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Również jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy też aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz