Kredyt hipoteczny – wyselekcjonować w euro czy w złotym?

Dziś już niemalże nikt nie otrzyma w stworzonym przez nas kraju kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, żaden bank nie oferuje kontrahentom takiego rozwiązania. Pozostają w związku z tym kredyty udzielane w euro i w prowadzonej przez nas rodzimej walucie – złotówce.

Jednak od 1 stycznia 2012 roku, po pleców wydanej bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego, a dotyczącą udostępniania kredytów hipotecznych, coraz trudniej jest dostać tego rodzaju kredyt. Największe zaostrzenia zostały zastosowane wobec kredytów hipotecznych udzielanych w euro, dlatego także już tylko 11 instytucji bankowych udostępnia tego typu kredytów w euro. Do tego banki stosują różne swoje utrudnienia do dostępu do euro, jak choćby wybitnie wysokie progi popłatne członków rodziny (jeden z banków określił nawet poziom zarobków na 11 000 złotych netto). Co poniektóre tez banki dają kredyty w euro wyłącznie tym familiom, gdzie chociaż niemniej jednak osoba zarabia naturalnie w tej walucie.

Do tego Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła minimalne procentowe kwoty, jakie ma obowiązek uskutecznić kredytobiorca, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny – po więcej zapraszamy na kredyty gotówkowe bez zaświadczeń na get-money.pl. I tak rata kredytu zaciągniętego w euro nie może przewyższyć 42 procent dochodu netto kredytobiorcy, w czasie gdy w kredycie hipotecznym zaciągniętym w złotych ten próg jest na wysokości 50 procent, jeżeli osoba zarabia poniżej średniej krajowej oraz na wysokości 65 procent dochodu netto, jeśli wynagrodzenie jest na pułapie wyższym aniżeli średnia krajowa.

Chcą zdobyć kredyt gotówkowy – też pozostały zaostrzone kryteria jego przyznania. Następne zalecenie KNF-u to podwyższenie kwoty kapitału, wyznaczanego przy wyliczeniu wysokości kredytu, może być wyższe o 20 procent, na dodatek też zalecono podnieść stopę oprocentowania kredytu hipotecznego do przynajmniej takiej, jaka obowiązuje w danym banku przy udostępnianych pożyczkach złotówkowych. Po kwitowaniu poszczególnych obostrzeń traktujących kredytów hipotecznych udzielanych w euro okazuje się, że często wzięcie kredytu w rodzimej walucie jest niemało korzystniejsze dla kredytobiorcy niż korzystanie w tym wypadku z euro.

Dodaj komentarz