Kim jest dłużnik oraz wierzyciel? Poznaj swoje prawa

Osoby, jakie mają problem z uiszczeniem wiarygodnych należności nazywane są dłużnikami. W jaki sposób w każdej sytuacji także tutaj są różne typy dłużników. Osoba, jaka w czasie rozpoczęcia procesu windykacji jest skora do kooperacji to dłużnik przypadkowy. Z reguły jego problemy wynikają z niewiedzy czy też kiepskiej organizacji. W szeregu przypadków ich długi powstają z powodu chwilowych kłopotów finansowych.

W trakcie umiejętnie uskutecznionej windykacji można takiego dłużnika przyuczyć zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Taka wiedza mu się przyda, aby windykatorzy nie musieli więcej do niego pukać. Drugi rodzaj dłużnika to dłużnik permanentny. Znamionuje się notorycznym popadaniem w długi. Interakcja z nim jest owocna, aż do kolejnego długu. Trzeci typ to zagmatwany dłużnik. Jest to osoba, która odmawia jakiegokolwiek kontaktu z wierzycielem. Prowadzony proces windykacji jest w tym przypadku bardzo długi oraz kosztowny. W owym czasie również wierzyciele nie oczekują tylko wynajmują jednostkę gospodarczą windykacyjną, która to naturalnie dzięki swoim narzędziom całą sprawę może zakończyć w ciągu kilku dni. Osoby, które domagają się uiszczenia należności powstałych z wykonania usługi lub też dostawy towaru nazywane są wierzycielami – sprawdź wywiad gospodarczy kontrahenta. Są to najczęściej przedsiębiorcy, ale zdarza się, że dług powstaje także pomiędzy figurami fizycznymi. W takim wypadku, wprowadzenie procesu windykacji wywodzi się ze związku zobowiązaniowego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Swoich roszczeń może dochodzić sam poprzez wzywanie do zapłaty, ewentualnie założenie sprawy w sądzie. Ma prawo wykorzystać z usług firm windykacyjnych, jednakże musi liczyć się z opłatami, jakie się z tym wiążą. W przypadku niewielkich kwot, wierzyciele zwykle działają na własną rękę, albowiem usługi windykatorskie są dla nich po prostu za drogie. Duża grupa wierzycieli boi się korzystać z ich usług, albowiem uważają, że takie firmy niepotrzebnie przeciągają w czasie windykacje. I chociaż nie jest to prawdą, skutecznie odstrasza przed korzystaniem z takich usług. W ten sposób duża grupa dłużników latami ucieka od obowiązku zapłacenia świadczeń na rzecz wierzyciela.

Dodaj komentarz