Jak wpływać na progres dziecka w przedszkolu?

Kiedy nasze dziecko jest małe traktujemy je jak oczko w głowie. Jednak lata mijają oraz nadchodzi dzień, kiedy też ono dorasta do tego, aby podjąć obowiązek szkolny. Edukacja dziecka zapoczątkowuje się bo już w piątym roku jego życia, kiedy tak właściwie udaje się do zerówki. Jest to etap przygotowujący do szkoły podstawowej – tam nauka będzie towarzyszyła naszemu potomkowi przez kolejne sześć lat. Mądrość uzyskana w czasie pobytu w przedszkolu z pewnością pomoże dziecku znaleźć się w szkolnych realiach.

Jednak nie chodzi tutaj jedynie o informacje oraz zdolności, takie jak rozróżnianie kolorów, literek czy cyfr. To w przedszkolu bo dziecko uczy się prawidłowych relacji z równolatkami, życia w grupie oraz zasad w niej panujących, a atrakcyjną opcją pomocy są także tablice manipulacyjne – więcej na tablice sensoryczne. Nawiązuje pierwsze znajomości, z wyrazami przyjaźni. Tworzą się też paczki przyjacielskie, jakie nierzadko będą towarzyszyły stworzonym przez nas latoroślom przez całą szkołę podstawową.

Przedszkole to także wyśmienita okazja by nauczyć stworzonego przez nas malucha nieco samodzielności. To także wyzwanie dla nas, albowiem musimy porzucić nieustanne pilnowanie swojego malca i wierzyć, iż sobie poradzi. Rodzice dla własnego dziecka są w stanie zrobić wszystko. Troska o jego potrzeby staje się dla nich najważniejszym wyzwaniem życiowym. Dbają o to, żeby malec zawsze miał czyste ubranie, pełny brzuszek i bardzo dobre zabawki. Rozumieją też, że wiedza zdobyta we wczesnych latach dzieciństwa przyniesie plon w dorosłości.

Wobec tego oczywiście edukacja pociechy staje się dla nich nadrzędną kwestią już od momentu pierwszych dni z zerówce malucha. Pilnują oni, by nauka zawsze kojarzyła się dziecku pozytywnie, rozbudzają w nim ciekawość świata, poszerzają jego horyzonty. Dzięki temu mają pełne przekonanie, iż ich pociecha nie tylko nie będzie odstawała od grupy, ale również będzie się w niej pozytywnie wyróżniać. Im więcej wrażeń i bodźców dostarczymy malcowi w dzieciństwie, tym prościej będzie mu się odszukać w szkolnych realiach. Dziecko jest bowiem ciekawe świata, wszystko je interesuje oraz łaknie wiedzy.

Dodaj komentarz