Fabrykacja kawy oraz jej klasyfikacja – jaki rodzaj wybrać?

Kawę uprawia się wyłącznie w co niektórych państwach. Jest to jednakże nadzwyczaj dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Bodajże wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Oczywiście robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wręcz jej nie kochają. Ale to tylko od nas zależy, od naszego smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów oznacza to, że musi być fabrykowana w kolosalnych ilościach – oraz tak też jest w rzeczywistości. Wszystkich roku fabrykuje się aż 7 milionów ton kawy. To ściśle mówiąc wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niesłychanie różne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą znacznie bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był nieomalże słodkawy. Kawę trzeba potrafić przygotować – wypróbuj Peru kawa. Nieraz taki napój nie jest nazbyt wyborny – musimy go właściwie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy wybitnie różnorodne kawy. Zapakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych momentach niezwykle długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą słuszną. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy podobne do siebie w smaku, jednakowoż są również oraz takie totalnie różne.

Kawę można poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, jakie są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to nieraz było niezmiernie zawiłe.

Kupowało się wobec tego kawy w ziarnach oraz prawidłowo przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, aby zdobyć należytą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być zanadto drobne, ale i zbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Dziś mamy bardzo kolosalny wybór kaw. Są przeróżne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz