Dzisiejsza czy sztampowa fotografia? Fotograf tworzący zdjęcia radzi

Od kilku lat gigantycznych powodzeniem pośród nowożeńców cieszą się kompletnie odmienne od stereotypowych sesje zdjęciowe. Głównie pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują kompletną dokumentację zdjęciową obejmującą preparacje do ślubu, samą ceremonię oraz wesele. Fotografia ślubna w totalnie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale leżące na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przygotowująca bukiecik, pudełko z obrączkami – i dużo, wiele innych szczegółów zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość.

Również sama ceremonia ślubna pokazywana jest w inny sposób – zaskakujące zbliżenia, np. jedynie na ręce pary młodej z obrączkami, fragmenty kościoła z jakimś stopującym wzrok detalem, przypadkowe lecz wybitnie wyraziste tło dla nowożeńców. Fotka weselna, niezmiernie nowatorska, pokazująca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze – tak pracuje fotograf ślubny Kraków. Dawne fotografie były niesłychanie statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące powstały fakt. Świeżo poślubieni małżonkowie w kolorze sepii.

Pewnego dnia oglądałam album zdjęć weselnych córki moich towarzyszy, który prawdę mówiąc zachwycił mnie. Kompletna sesja zdjęciowa przygotowana była przez jednego z artystów fotografów młodego pokolenia. Dopiero tu zobaczyłam, jaką drogę fotografia weselna przeszła od dostojnej, gustownej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu oraz energii.

Nie było wyłonionego planu do ekspozycji nowo poślubionych współmałżonków. Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, gdzie w ulicznym ruchu, gwarze, pośród pędzących wozów, spieszących się przechodniów zjawiła się młoda para, jakoby przeniesiona z innego świata. W szczególe zdjęcia były zachwycające przez upamiętnienie na nich wprost niesamowitego kontrastu – pięknie ubrana młoda para w bieli oraz czerni, radosna oraz świętująca swój dzień, na tle zabieganych ludzi, pędzących wozów powszedniej rzeczywistości.

Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy zjednoczyć w efektowną całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest porządnym tłem dla śnieżnobiałej sukni, lecz zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle na pewno będą zapamiętane przez oglądających.

Dodaj komentarz