Co z tym VAT-em dla lektur i pism?

Posiadacze księgarni, punktów sprzedaży z książkami oraz gazetami przeżywają w ostatnim czasie wybitnie dużo zmian w kwestii podatków. Otóż chodzi tutaj dokładnie o książki oraz gazety, jakie wyprzedawane muszą być w wskazanej kwocie uwzględniającej właściwy podatek. Dotyczy to przede wszystkim wydawnictw, które jak wiadomo zajmują się wydawaniem książek na rynek.

Jak wolno odnotować istnieją rozmaite stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie oraz sprzedawania książek. Niektórzy posiadacze takich firm rozpoczynają się gubić w całym tym natłoku informacji. Należałoby, w następstwie tego przybliżyć cały temat. Otóż podstawową kwotą VAT-u za sprzedawane czy wydawane książki to 5%. Dotyczy to w głównej mierze szablonowych książek papierowych, a też czasopism specjalistycznych. Mimo to należałoby tutaj wspomnieć, iż owe produkty nie mogą być wydawane w nakładzie pokaźniejszym niż 15 tysięcy egzemplarzy. Periodyki specjalistyczne oznakowane symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Mogą one dotyczyć zagadnień kulturalnych, szkolnych, naukowych, cywilnych, lekarskich, regionalnych oraz zawodowych niemniej jednak nie mogą być drukowane częściej niż raz w tygodniu. Obejmuje to także gazety dla osób niewidomych. Co interesujące czasopisma, w których 20% miejsca jest przeznaczona na krzyżówki czy również zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W wypadku standardowych książek obowiązuje 5% VAT. Mimo to już w przypadku dzisiejszych e-booków mamy do czynienia z wyższym bo, aż 23% podatkiem. Jednak książki, które wydawane są na dyskach lub ewentualnie taśmach, jakkolwiek oznaczone są symbolami ISBN są w stanie korzystać z niższej stawki 5% VAT. Jakim sposobem, więc widać są różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest wybitnie rozległa oraz zróżnicowana.

Dla stereotypowego człowieka stawki VAT na gazety lub czasopisma są mało istotne. Sporadycznie kiedy zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy więcej. Jednakże dla właścicieli księgarni czy wydawnictw i drukarni temat ten jest bardzo istotny. Jakim sposobem wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są wcale przyjemne. Warto, w takim razie zawczasu zaznajomić się z całym tematem.

Dodaj komentarz