Cechy stali, blachy i metody ich obróbki

W najwyższym stopniu powszechnym i zarazem modnym wariantem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu ulepszenia atrybuty, w większości wypadków są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie elementy jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal dostaje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest bezsprzecznie szczególna huta, w jakim miejscu produkuje się także inne rodzaje stopów metali – wypróbuj hardox 600. Do tego, by powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na każdym kroku spotykamy wiele typów towarów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia. Do tego, by zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu różnych czynników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a także zastosowania. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). W następnej kolejności pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą lub też najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub też gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź też narzędziowym.

Dodaj komentarz