Biustonoszowe ewolucje oraz rewolucje – jaki rodzaj tkaniny na bieliznę?

Oryginałem biustonosza, inaczej tej części bielizny damskiej, jaka okrywa tylko piersi był płaski napierśnik z lat 20-tych ubiegłego wieku. Dziesięć lat w następnej kolejności kobiety nosiły już staniki wymodelowane, czyli zaznaczające i unoszące, a nie tuszujące kobiece piersi. Miseczki biustonoszy szyto z kilku warstw tkanin, starannie modelowano kompletnym systemem zaszewek i zakładek. Zapinane były z tyłu.

Oczywiście w latach trzydziestych biustonosze stały się bardzo legendarne oraz uniwersalnie noszone, co ukoronowało opracowaniem numeracji dla rozmaitych rozmiarów miseczek, co weryfikuje https://hurtownia-lorena.pl/pl/c/Seksowna-bielizna/266. Nowinka, że dokonała tego znana korporacja absorbująca się później wytwórczość filmową. Następna dekada, lata 40-te, to czas wojenny, czyli lata stracone jeśli chodzi o nowinki w modzie.

Tudzież w latach 50-tych tych nowinek jest już totalnie mnóstwo. Kobieta lat 50-tych miała być niesłychanie kobieca, z wyeksponowanym biustem i naświetlona talią. Przekłada się to na modę na suknie z gigantycznymi dekoltami, ściągnięte mocno w talii oraz z dużymi, rozkloszowanymi spódnicami. Jeżeli gra toczy się o bieliznę, to biustonosze z tego czasu były sztywne, o miseczkach w kształcie ostrego stożka, a przebojem stały się biustonosze bez ramiączek, z drutami oraz wstawkami usztywniającymi.

Bez wątpienia przemysł bieliźniarski zrewolucjonizowały wymysły kolejnych włókien sztucznych. Te pierwsze, to nylon, włókna poliamidowe i poliestrowe, występujące pod rozmaitymi nazwami handlowymi w rozmaitych krajach europejskich oraz w Ameryce. Ich renoma wynikała z tego, że były relatywnie tanie w produkcji, co przekładało się bezpośrednio na cenę gotowych wyrobów.

Poza tym niebywale łatwo poddawały się farbowaniu i drukowaniu, co dawało możliwość proponowania klientkom majętnej gamy barwnej wyrobów. Produkowano z nich tkaniny, dzianiny, dżerseje, koronki, a z tego z kolei szyto wszystkie możliwe rodzaje bielizny. Bielizna ta na domiar tego była łatwa do prania i konserwacji. Włókna syntetyczne używano też w produkcji bielizny nocnej, jaka od lat pięćdziesiątych rozpoczęła się różnicować w zależności od wieku kobiet. Powstawały modele nocnej bielizny, a przede wszystkim piżam przeznaczone dla młodzieży.

Dodaj komentarz